????‍???? II Konferencja Lady Lean Network (15.11.2024) już za nami ????

????‍???? 8 inspirujących prelekcji, które miałem przyjemność wysłuchać i obejrzeć. Tradycyjnie już kluczowe dla mnie informacje starałem się opisywać poprzez mapę myśli a z każdej zastanowić się jaką refleksje zabieram ze sobą…

????‍???? „Toyota Way – Kierunek Kobiety” – Marta Sikora z Toyota Motor Manufacturing. Było o inkluzyjnej organizacji, różnorodności talentów czy społeczności lokalnej. W zakresie elastyczności jak dużą wagę przykładają do ergonomii i przyjaznego miejsca pracy („Any Member Any Process”) Refleksja: „Co na to Panowie?” i pytanie, którego nie zdążyłem zadać: „Czy i w jaki sposób zmienił się Program Rozwojowy dla płci męskiej?”

????‍???? „Po co Lean w erze Agile” – Klaudyna Kowierska z Kruk S.A. Mogliśmy usłyszeć o BANI (Brittle-Anxious-Non Linear-Incomprehensible); były dane porównujące Agile z Lean (swoją drogą widoczny trend wzrostu dla Agile przy jednoczesnej dużej zmienności; Lean wprawdzie o wiele mniejsze zainteresowanie jednak bardzo stabilnie). Wiecie, że 8 na 10 firm deklaruje stosowanie technik zwinnych? Czy za deklaracją kryje się rzeczywiste stosowanie metody i narzędzi? Nie wiem. Zabieram ze sobą refleksję: „Lean Thinking” – nie odtwórcze korzystanie z narzędzi oraz dobrodziejstwa Lean lecz zrozumienie. I skrót, którego używam od wielu lat TPS – jako Thinking People System (zamiast Toyota Production System).

????‍???? „Six Sigma skazana na sukces. Trzy filary skutecznego wdrożenia” – Aleksandra Turant, Six Sigma Black Belt, Coach ISS. Ciekawa perspektywa wykorzystania Analizy Transakcyjnej przy wdrażaniu Six Sigma. Te trzy potrzeby z Analizy Transakcyjnej, które należy połączyć z implementacją to zagospodarowanie potrzeb: struktury, stymulacji i znaków rozpoznania. Moim zdaniem opieka nad tymi potrzebami powinna dotyczyć każdej z metod doskonalenia – są na tyle uniwersalne. Interesująca była/jest liczba projektów tj. na 1.000 projektów aż 700 zrealizowanych z sukcesem. Moja refleksja: „Zagospodaruj potrzeby/głód: struktury + stymulacji + znaków rozpoznania. Nie przekarmiaj ludzi a brak równowagi prowadzi do nadmiernej eksploatacji jednej z pozostałych potrzeb.”

????‍???? „Continuous Improvement – jak uczyć twardych rzeczy w miękki sposób” – Alicja Winkler, Trenerka biznesu, konsultantka DISC D3. Było o: „zajęciach na macie”, coachingu i mentoringu, nauce przez doświadczenie, storylelling, otwartej komunikacji, informacji zwrotnej i empatii. Usłyszałem też o „Supermocach” takich jak: komunikacja, leadership, otwartość, feedback i słuchanie ludzi. Moja refleksja: „Zbyszku pamiętaj o stosowaniu cyklu Kolba i 3P: Pasja – Pokora – Pewność siebie”.

????‍???? „Syndrom odgrzewanego kotleta – czyli co robić, żeby zaangażować zespół do transformacji Lean” – Malwina Kopczyńska z Lady Lean Network. Z doświadczenia Malwiny usłyszeliśmy, że główne przyczyny „porażek” to: opór, bierność, zniechęcenie i obojętność. A jak temu przeciwdziałać? Praktykuj przy wdrażaniu: bądź przykładem, próbuj-testuj, daj przestrzeń, dziękuj i słuchaj. Były podpowiedzi jak angażować (aktywowanie, budowanie wartości, podtrzymywanie wyniku). I niespodzianka – było… Makigami i wykorzystanie programu „Miro” do wizualizacji. Moja refleksja: „Bądź konsekwentny i słuchaj ludzi. Przy mapowaniu wykorzystując Makigami – pamiętaj o wąskich gardłach procesu”.

????‍???? „Creativity + Thinking w praktyce” – Sylwia Hull Wosiek z Concordia Design. Bardzo ciekawe i angażujące wystąpienie. Usłyszeliśmy o autorskiej metodzie projektowej, użytkowniku jako centrum, potrzebach członków zespołu i iteracyjnym procesie projektowym. O tym, że odpowiedzialność prawej i lewej półkuli za pewne obszary to – MIT. Dużo kreatywności i form rozwoju tej kompetencji i jak nieużywana - zanika. Moja refleska: „Uwolnij dupościsk – trenuj kreatywność”.

????‍???? „Step up Mentoring – sposób na doskonalenie nowoczesnego biznesu” – Anna Strycharska z Avon International. Ania opowiedziała jak ważne jest zagospodarowanie potrzeb biznesowych przy równoczesnym rozwoju indywidulanym Pracownika. O modelu 10/20/70 (10 – teoria, 20 – nauka od innych, 70 – doświadczanie). Poznaliśmy role: Mentora, Mentee, Lean Coach, Stakeholdera i People Team w całym procesie i jak wspólnie tworzą system. Moja refleksja: „Mentoring może silnie wspierać ciągłe doskonalenie”.

????‍???? „Przykład idzie z góry, czyli o zaangażowaniu Plant Managera w Lean Management” – dr Bartosz Truszkiewicz z Grupy Otmuchów. Bardzo urzekło mnie to wystąpienie. I nie chodzi wcale o to, że prezentowane przez jedynego reprezentanta płci męskiej. Było bardzo dużo „mięska”, przykładów. Jakże mi bliskie „zarządzanie przez przykład – servant leadership”, Jak to praktykować, m.in. poprzez usuwanie przeszkód, dostarczania wiedzy i organizacji zasobów. Moja refleksja: „Służenie innym aby stali się tym, kim są w stanie się stać” oraz „Bez przeglądów nie ma wyników – monitorowanie wyników”

❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️❇️

???? Podsumowując – czy było warto? TAK ????????

???? Potrzebę z jaką jechałem została zagospodarowana. A potrzeba główną było spotkanie osób, którym chce się chcieć doskonalić procesy i rozwijać ludzi.

???? Ten „Network” w nazwie Konferencji zmaterializował się w moim przypadku.

???? Cieszę się, że mogłem poznać i porozmawiać z osobami, z którymi do tej pory znaliśmy się wyłącznie „online”; uściskać i wymienić wspomnienia z tymi, z którymi już się znałem: Natalia Jaz Malwina Kopczyńska Magdalena Długońska - Bieryłło Grażyna Potwora Magda Orwat Beata Pasieka Marta Tabadzińska Łukasz Blonski LeanTrix i Bartosz Misiurek oraz Kamil Müller ♨️

???? Żałuję, że zabrakło czasu na rozmowy z innymi – może na innym wydarzeniu.

????Czy czegoś mi zabrakło/co rekomenduje rozwojowo dla tych wyjątkowych Lejdis?

Dwie rzeczy: przekonać do uczestnictwa większa liczbę Panów oraz więcej przykładów praktycznych.

???? II Konferencja Lady Lean Network – to jedno z bardziej wartościowych wydarzeń, w którym należy wziąć udział – zachęcam już na przyszłe wydarzenie.

2024-11-19