Jedna z bardziej inspirujących książek, które przeczytałem. 10 rozdziałów, 30 stron, ok. 3 godzin lektury, którą czyta się jednym tchem. Admirał Wiliam H.McRaven w dniu 17 maja 2014 roku wygłosił przemówienie podczas ceremonii rozdania dyplomów na Uniwersytecie Teksańskim – znajdziecie je na YouTube. Właśnie to wystąpienie było inspiracją do napisania książki, w której znajdziesz dekalog zmieniana świat – i jestem przekonany również siebie.

  1. Rozdział 1 – „Rozpocznij dzień od dobrze wykonanego zadania” bo „Jeśli chcesz zmienić świat - zacznij od posłania łóżka”. Drobne rzeczy wykonywane cyklicznie i konsekwentnie – czy nie przypomina Ci to Toyota Kata?
  2. Rozdział 2 – „W pojedynkę sobie nie poradzisz” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – znajdź kogoś, kto pomoże Ci wiosłować”. Uwielbiam – praca zespołowa i budowanie koalicji. Fenomen Teamu gdzie równanie: 2+2 daje większą wartość niż 4, bezcenny efekt synergii.
  3. Rozdział 3 – „Hartu ducha nie mierzy się w centymetrach” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – nie mierz niczyjej wartości w centymetrach”. Lubimy oceniać, często zbyt szybko. W swoim życiu spotkałem wielu ludzi, którzy okazali się wielkimi wojownikami mimo z pozoru nie wyglądających na takich. Od nich nauczyłem się wiele ale przede wszystkim Pokory.
  4. Rozdział 4 – „Życie to nie bajka – cała naprzód!” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – nie przejmuj się, że zostałeś „ciastkiem w cukrze”, tylko walcz dalej”. Z pozoru dodatkowo otrzymywane zadanie (z założenia „za karę”) wzmacnia nasz hart ducha i daje poczucie pewności siebie.
  5. Rozdział 5 – „Porażka cię wzmocni” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – nie bój się cyrku” – dodatkowe ćwiczenia „za karę”, paradoksalnie doskonalą nasze kompetencje.
  6. Rozdział 6 – „Podejmuj wielkie wyzwania” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – skacz na łeb na szyję” – próbuj nowych rozwiązań, które mogą być bardziej skuteczne.
  7. Rozdział 7 – „Nie bój się rekinów” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – nie uciekaj przed rekinami” – nowe, nieznane, ryzyka są czymś naturalnym. Zamiast ich unikać – staw im czoło.
  8. Rozdział 8 – „Wykorzystaj każdą okazję” – bo „Jeśli chcesz zmienić świat – w najtrudniejszych chwilach musisz dać z siebie wszystko”. Procesy, projekty, doskonalenie to ciągłe wyzwanie, warto dostrzegać szanse a trudności potraktować jako kolejną lekcję. To także sprawdzanie naszej determinacji w osiąganiu celów.
  9. Rozdział 9 – „Dawaj innym nadzieję” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – zacznij śpiewać kiedy toniesz w błocie”. Każda zmiana, działanie ma swoje trudne chwile. Jako lider wspieraj swój zespół w chwilach zwątpienia. To najcenniejsze paliwo. Cały czas mam w głowie słowa Stefana Kisielewskiego: „To, że jesteśmy w dupie, to jasne. Problem w tym, że zaczynamy się w niej urządzać”
  10. Rozdział 10 - „Nigdy, przenigdy się nie poddawaj!” bo „Jeśli chcesz zmienić świat – nigdy, przenigdy nie bij w dzwon”. Bicie w dzwon odznacza poddanie się w przypadku trudności, które spotykają każdego jeżeli podejmuje jakiekolwiek działania. Chcesz się poddać – nie zaczynaj doskonalenia. To nie będzie droga usłana różami ale gwarantuje – da ogrom korzyści i satysfakcji.

 

10 cennych i uniwersalnych (przynajmniej dla mnie) rad jak zmienić (nie tylko) świat. Książka została napisana po przemówieniu, o którym wspomniałem na początku. Maksyma Uniwersytetu Teksańskiego brzmi: „Zmienianie świata zaczyna się tutaj”. Jeżeli więc te 10 powyższych wskazówek są Tobie bliskie – to zmienianie świata i Ciebie znajduje się właśnie w Tobie.

Życzę praktycznego wykorzystania tych cennych porad.

2024-12-19